From Metin Gür - Gazeteci - Yazar - www.MetinGur.com

Metin: MetinGür

ÖZGEÇMİŞ

Gazeteci araştırmacı yazar Metin Gür, yoksul bir ailenin çocuğu olarak 1939'da Malatya ilinin Arapgir kazasına bağlı Cücüğen (Ormansırtı) köyünde doğdu. Akranları gibi 13 yaşında Ankara'ya göçtü. Eğitimini tamamladı, politik ve sendikal çalışmalara aktif olarak katıldı. 1968'de işçi olarak Almanya'ya gitti. 1971'de, Avrupa'da yaşayan Türkiyeli ilericileri, aydınları içinde toplayan ve merkezi Köln'de olan Avrupa Türk Toplumcular Federasyonu (ATTF) başkanlığına seçildi. 1984'te bir madenci kasabası olan Bergkamen'da, Kültür Müşavirliği'nin daveti üzerine, "Geleneksel kent yazıcısı" (Stadtschreiber) olarak görev yaptı.

Metin Gür, Federal Almanya'daki Türkiyeli işçilerin sorunlarını dile getiren yazılar yazdı, bildiriler, gazeteler çıkardı. Milliyet, Cumhuriyet gazetelerinde yayınlanan dizi yazılarıyla, Almanya'daki Türk İslam kuruluşları ve Alman cezaevlerinde yatan Türkiyeli gençler ve uyuşturucu bağımlıları üzerine yaptığı araştırmalarıyla tanınır.

Alman Gazeteciler ve Yazarla Birliği'nin üyesi olan, Avrupa Türk Gazeteciler Cemiyeti'nin 1991, 1992 yıllarının Başarılı Gazetecilik Ödülü'nü kazanan Metin Gür'ün, "Meine fremde Heimat" (Benim Yabancı Yurdum /1987), "Warum sind sie kriminell geworden?" (Neden Suçlu Oldular? /1990), "Türkische islamische Vereinigungen in der Bundesrepublik Deutschland" (Almanya'daki Türk İslam Kuruluşlar /19993), "Otuz Yılın İçinden /1993", "Die Solingen Akte" (Solingen Dosyası /1996), "Neden Suçlu Oldular? /1997", "Şeriat ve Refah /1997" adlı yayınlanmış yapıtları bulunuyor. İnsan tacirlerinin elinde heder olan sığınmacıların acı öyküsünü içeren belgesel "Kaçışın Öyküsü" adlı son çalışması baskıda.

Retrieved from http://metingur.com/pmwiki.php?n=Metin.MetinG%fcr
Sayfa en son 27/04/2009 saat 18:24 tarihinde değiştirildi